Przed wizytą u dentysty...przeczytam bajkę! 

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą to niewątpliwie jeden z ważniejszych czynników wpływający na późniejsze nastawienie do leczenia stomatologicznego. Najmłodsi pacjenci bardzo silnie przeżywają sytuacje stresogenne i trudne, a następnie bardzo długo je pamiętają, co w przypadku stomatologii może być przyczyną tzw. dentofobii, czyli lęku przed leczeniem stomatologicznym. W celu uniknięcia takiej sytuacji, już w miejscu najbezpieczniejszym dla dziecka, czyli domu, powinna rozpocząć się edukacja oraz przygotowanie malucha do pierwszej wizyty u lekarza dentysty.

Pomysł na przełamywanie dentystycznych barier? Czytanie bajek!

Dziecięcy świat nie jest pozbawiony problemów oraz trudnych sytuacji. Coś co dla dorosłych może być łatwe i oczywiste, dla dziecka może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Dlatego tak ważne jest czytanie bajek, zwłaszcza tych terapeutycznych, mających morał oraz przesłanie. Nie od dziś wiadomo, że bajki odgrywają ogromną rolę w życiu psychicznym dziecka. Pomagają nazwać emocje, a później się z nimi uporać, uruchamiają proces racjonalnego myślenia, uczą rozwiązywania problemów i usprawniają myślenie przyczynowo-skutkowe. Czytanie bajek terapeutycznych to świetny sposób na pokonanie lęku związanego z wizytą u dentysty. Poprzez czytanie dziecko ma wrażenie, że jego lęk jest zrozumiany, nazwany i że podjęto próby poradzenia sobie z nim. Nie czuje się też tak bardzo osamotnione – w opowieściach inni również zmagają się z podobnymi problemami. Co więcej w lekturze pojawiają się elementy humorystyczne, co jeszcze bardziej ułatwia rozprawić się z wszelkimi lękami. Bajki, w których główny bohater boryka się ze stomatologicznymi problemami, to świetny sposób na oswojenie dziecka z sytuacjami takimi jak np. leczenie próchnicy, wypadanie ząbków, ich wyrzynanie się, zdrowe jedzenie, konieczność mycia zębów lub wizyty u stomatologa. Dziecko widząc, że inni też mają podobne kłopoty i lęki, z którymi potrafią sobie poradzić zyskuje wiarę we własne możliwości.

W jaki sposób czytać bajki?

Aby bajka trafiła do dziecka, należy ją czytać z zaangażowaniem i bez pośpiechu. Jeśli nasza pociecha komentuje lub prosi o przeczytanie jakiegoś fragmentu to znaczy, że aktywnie uczestniczy w opowiadaniu. Można również wzmocnić jej działanie, poprzez na przykład zaproponowanie dziecku by wykonało ilustrację do ulubionego fragmentu bajki. Ciekawymi propozycjami poruszającymi tematy stomatologicznymi są m.in. „Tupcio Chrupcio idzie do dentysty”, „Kamyczek u dentysty”, „Basia i dentysta”, „Zosia idzie do dentysty”, „Mam przyjaciółkę dentystkę”, „Biały ząbek. Moja pierwsza wizyta u dentysty”…i wiele wiele innych!

Zachęcamy do rozpoczęcia „ząbkowej edukacji” już w domu, a w naszym gabinecie do zaglądnięcia w niektóre lektury przygotowane dla najmłodszych!