ENDODONCJA

Leczenie endodontyczne (potocznie zwane kanałowym): czyli jak uratować ząb przed usunięciem?

Endodoncja jest obecnie niezwykle szybko rozwijającym się elementem codziennej praktyki stomatologicznej. Jej założeniami jest prewencja, diagnoza i leczenie chorób miazgi, czyli najbardziej wewnętrznej, żywej części zęba, zbudowanej w głównej mierze z naczyń krwionośnych i gałązek nerwowych. W wyniku procesu próchnicowego lub przebytego urazu, może dochodzić do jej zapalenia, obumarcia, zakażenia, a w konsekwencji także zmian w tkankach okołowierzchołkowych. W takich przypadkach pacjenci bardzo często stają przed dylematem, czy chory ząb leczyć, czy usunąć? 

Nasi lekarze zgodnie odpowiadają: jeżeli jest to możliwe, zdecydowanie i koniecznie leczyć! Dlaczego? W dobie dynamicznego rozwoju medycyny i stomatologii, istnieje możliwość uratowania wielu zębów niegdyś kwalifikowanych do usunięcia. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie w jamie ustnej własnego zęba, a jak wszyscy dobrze wiedzą: nic nie zastąpi nam tego, co nasze. Istnieje szereg sposobów do trwałej odbudowy zęba po leczeniu kanałowym – wystarczy odpowiednio zachowany i prawidłowo przeleczony korzeń lub korzenie zęba. Takie zęby mają szansę przeżyć w jamie ustnej przez wiele, wiele lat. Ponad to leczenie endodontyczne pozwala na uniknięcie nieporównywalnie większych kosztów związanych z koniecznością wykonania w przyszłości mostu, protezy, czy też implantu.

Chronimy własne zdrowie

Objawami nieodwracalnych zmian w miazdze są: dotkliwy samoistny ból, nadwrażliwość na ciepło i zimno, a następnie tkliwość na nagryzanie i dotyk zęba, a także obrzęk (opuchlizna) tkanek miękkich. Bywają jednak przypadki kiedy choroba przebiega bezobjawowo. Przeoczenie, zignorowanie lub brak objawów może prowadzić do bardzo poważnych powikłań – zniszczenia kości wokół korzenia chorego zęba, powstania ropnia, a nawet przedostania się bakterii do krwioobiegu
zagrażając tym samym życiu pacjenta. 

Na czym to polega?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, polega na usunięciu zainfekowanej i martwej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, ich chemo-mechanicznym oczyszczeniu i odkażeniu, a następnie szczelnym wypełnieniu odpowiednim materiałem biozgodnym.

Leczenie w powiększeniu!

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu(…)” sprawdza się także i w endodoncji. W SIDENTAL leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w powiększeniu, czyli z użyciem mikroskopu zabiegowego. Standardowe leczenie bez powiększenia nie zawsze kończy się sukcesem. Przewaga pracy w powiększeniu polega na zwiększeniu szansy powodzenia leczenia w trudnych przypadkach związanych z nietypową anatomią zębów, ukrytymi ujściami kanałów, ich wąskim, zarośniętym lub zakrzywionym przebiegiem. Dodatkowo leczenie może zostać powikłane przez złamanie narzędzia endodontycznego, perforację lub nieodnalezienie dodatkowych kanałów. We wszystkich tych przypadkach mikroskop znacznie zwiększa szanse na prawidłowe, niezwykle precyzyjne leczenie, a zęby które były skazane na ekstrakcję mogą prawidłowo funkcjonować w jamie ustnej przez długie lata.

Zabieg bezbolesny!

Wielu pacjentów kojarzy leczenie kanałowe przede wszystkim z bólem i długim czasem leczenia. Nic bardziej mylnego! Czasy bolesnych, trwających w nieskończoność wizyt są już dawno za nami. Najnowsze technologie stomatologiczne, profesjonalna wiedza, wysokiej jakości sprzęt medyczny i oczywiście znieczulenia, pozwalają uporać się z uciążliwym problem już na pierwszej lub drugiej wizycie – w większości przypadków bezboleśnie!