IMPLANTOLOGIA: pozbywamy się braków!

Implanty stomatologiczne to elementy w kształcie śruby, mające za zadanie zastępować korzenie utraconych zębów. Takie implanty umieszczane są w jamie ustnej w kości metodami chirurgicznymi.

Tytanowe implanty zębów są biozgodne z ludzkim organizmem i ulegają osseointegracji, czyli procesowi polegającemu na połączeniu powierzchni implantu z kością pacjenta. Na takich implantach osadzane są zarówno stałe prace protetyczne stałe (mosty i korony), jak i zdejmowane.

Implanty zębów – dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Braki w uzębieniu mogą mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, przeciążać pozostałe zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, a także źle wpływać na przeżuwanie pokarmu. Braki te mogą powodować także inne niekorzystne następstwa, np. przemieszczenia i pochylenia zębów sąsiednich czy wysuwanie się zębów przeciwstawnych, czego efektem mogą być zaburzenia zgryzowe, a także przeszkody w trakcie poruszania żuchwą. Rozległe ubytki w uzębieniu powodują zanik kości, skutkujący obniżeniem estetyki twarzy. Właśnie z tego powodu powinno się zdecydować na profesjonalne uzupełnienie wolnego miejsca po zębie. Leczeniu implantologicznemu powinny być poddane braki zębowe o mniejszym ryzyku i jednocześnie największych szansach powodzenia w przeprowadzanym zabiegu

Implanty pozwalają uniknąć szlifowania sąsiednich zębów, a także chronią je przed przeciążeniem. Dzięki implantom możliwe jest wykonanie stałej odbudowy, zamiast wyjmowanej protezy, co znacznie wpływa na komfort życia.

Jak wygląda zabieg implantacji?

Zakładanie implantu jest bezbolesne, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Po 10 dniach następuje proces gojenia się dziąsła, a integracja implantu z kością trwa średnio od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie możliwe jest wykonanie tymczasowego uzupełnienia, aby ukryć braki.

Rodzaje prac protetycznych na implantach:

•    pojedyncze korony,
•    mosty na implantach,
•    protezy ruchome, stabilizowane na implantach.