PROFILAKTYKA I HIGIENIZACJA

Zabiegi profilaktyczne: bo lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Do profilaktyki stomatologicznej należą wszelkie zabiegi mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Ich głównym celem jest walka z płytką nazębną, osadem i kamieniem nazębnym – podstawowymi przyczynami rozwoju próchnicy i chorób przyzębia (zapalenia dziąseł, czy też zapalenia przyzębia, tzw. paradontozy).

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna i absolutnie konieczna w celu zachowania zdrowia jamy ustnej, jak i całego organizmu!

Działania profilaktyczne w klinice SIDENTAL obejmują: 

  • Okresowe przeglądy stomatologiczne z oceną higieny jamy ustnej oraz oceną stanu przyzębia.
  • Instruktaż higieny jamy ustnej, a w nim szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej. 
  • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego  ma na celu usunięcie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:
    • Piaskowanie jest to zabieg usuwania osadów miękkich oraz nieestetycznych przebarwień (np. po kawie, herbacie, papierosach) z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną proszku z wodą. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii w klinice SIDENTAL, zabieg piaskowania jest bezpieczny dla tkanek zęba, przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, a także przyjemny dla Pacjenta! Zastosowanie piasków opartych na erytritolu pozwala na zabiegi piaskowania zarówno nad-, jak i poddziąsłowego!
    • Skaling (usuwanie kamienia) ultradźwiękowy, czyli zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy skaling kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni (tzw. polishing), co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.
  • Fluoryzacja (lakierowanie) zębów to zabieg pokrycia oczyszczonych zębów preparatem z wysoką dawką fluoru, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych. Zabieg ten jest z powodzeniem stosowany także podczas leczenia nadwrażliwości zębiny oraz po zabiegach higienizacyjnych w celach szybszej regeneracji szkliwa.
  • Lakowanie bruzd zębowych – znakomita metoda zapobiegania próchnicy szczególnie u dzieci: prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach (zarówno mlecznych, jak i stałych) specjalnym materiałem ochronnym.Zabieg ten można wykonać jedynie w zębach nieobjętych procesem próchnicowym!

 

Właściwa dieta i odpowiednia higiena jamy ustne, tj. regularne czyszczenie i używanie nici dentystycznej, może zapobiec większości problemów z zębami.

 

Dzieci i dorośli powinni odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy w roku. Ci, którzy są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej (palacze, kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę, pacjenci periodontologiczni) mogą wymagać częstszych badań stomatologicznych.