WYBIELANIE ZĘBÓW: rozjaśnij swój uśmiech!

Zabieg wybielania zębów ma na celu zmianę koloru zębów Pacjenta na kolor bardziej pożądany – bez ingerencji mechanicznej, czyli redukcji tkanek zęba. Nic nie zastąpi estetycznego i funkcjonalnego ideału, jaki stanowi nasze naturalne szkliwo! Usuwając szkliwo pod korony czy licówki, pozbywamy się go bezpowrotnie. Wybielanie okazuje się więc często alternatywą dla leczenia protetycznego, dając pełną satysfakcję zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi.

 
W naszej klinice oferujemy dwie metody wybielania zębów:
 
Wybielanie zębów metodą „nakładkową”

Podczas pierwszej wizyty w naszej klinice zostają pobierane wyciski, w celu wykonania indywidualnych nakładek na Państwa zęby w laboratorium. Na następnej wizycie otrzymają Państwo gotowe nakładki oraz komplet strzykawek z żelem wybielającym, które należy stosować w domu przez kolejne 2 tygodnie.
 
Laserowe wybielanie zębów

Jest to innowacyjna metoda profesjonalnego wybielania zębów na jednej lub dwóch wizytach. Zęby pokrywa się specjalnym żelem wybielającym wrażliwym na światło lasera, a następnie żel zostaje aktywowany światłem laserowym. W trakcie zabiegu możliwe jest rozjaśnienie zębów nawet o kilka odcieni. Dzięki zastosowaniu lasera ryzyko wystąpienia nadwrażliwości, w porównaniu do innych metod dostępnych na rynku, jest znacznie zmniejszone. 
 

Informacje dla pacjenta:

  • Przed zabiegami wybielania zębów konieczne jest odbycie pełnej wizyty higienizacyjnej, tj. skaling naddziąsłowy (usunięcie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie.
  • Nie jest możliwe dokładne zaplanowanie koloru, jaki uda się uzyskać w wyniku zabiegu wybielania, gdyż reakcja na środki wybielające jest indywidualna – zależy od struktury szkliwa i szeregu aspektów związanych z dietą oraz higieną jamy ustnej Pacjenta. Naturalny kolor zęba jest ciemniejszy przy dziąsłach, tym samym zęby zwykle wybielają się wolniej w tej części.  
  • Tydzień przed zabiegiem Pacjentowi zaleca się stosowanie pasty znoszącej nadwrażliwość oraz unikanie kwaśnej diety. 
  • Uzupełnienia kompozytowe nie ulegają wybieleniu – w przyszłości w celach estetycznych należy je wymienić. 
  • Kolor po zabiegu wybielania stabilizuje się do 2 tygodni – dopiero po tym okresie można przystąpić do ewentualnej wymiany wypełnień czy leczenia protetycznego.
  • Podczas wybielania nakładkowego oraz do 2 tygodni od wybielania laserowego obowiązuje tzw. „biała dieta”, czyli wykluczenie z diety pokarmów i płynów barwiących (tj. czerwone wino, kawa, Coca-Cola, curry, kurkuma, borówki, porzeczki itp.), a zaraz po zabiegu przez 2 godziny można spożywać jedynie wodę mineralną.
  • Obowiązuje zakaz palenia papierosów podczas noszenia nakładek oraz przez kilka dni od wybielania laserowego.
  • Niektórzy Pacjenci mogą odczuwać ciągły, umiarkowany ból nawet przy jednorazowym, nocnym noszeniu nakładki lub po laserowym wybielaniu, a także tzw. nadwrażliwość na bodźce termiczne – są to reakcje indywidualne, która w ciągu kilku dni ustępują.
  • Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywały, nasz lekarz stomatolog może zalecić egzogenną fluoryzację, a także biostymulację laserową (działanie przeciwbólowe, leczenie nadwrażliwości zębiny).
  • W przypadku podrażnienia tkanek miękkich (widoczne rozjaśnienie dziąsła spowodowane obecnością w nim pęcherzyków tlenu) – należy skontaktować się z naszym lekarzem oraz stosować zalecone płukanki. 
  • W przypadku wybielania nakładkowego, należy używać tylko i wyłącznie środków wybielających rozprowadzanych i nadzorowanych przez lekarza stomatologa. 
  • W celu zachowania pięknego, białego uśmiechu należy regularnie zgłaszać się na badania kontrolne i ewentualne profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego i osadów.